Kahe rahvuslille projekti kevadpidu 16. mai õp Sirje Suurevälja

16. mail toimus Paikuse Koolis Pärnu linnas õppivatele Ukraina õpilastele suunatud projekti Kahe rahvuslille mängud viimane etapp - Kevadpidu.

Meeleolu loomiseks vaadati kõigepealt suurelt ekraanilt ära selleaastane edukas Ukraina eurolugu, millele lapsed kohe ka kaasa laulma hakkasid ja taas ka ukrainlaste sõjahümniks kujunenud Lodjapuukese video, kus laulu esitab Svjata Vatra solist Ruslan Trochynskyi. Kui laul jõudis refräänini, astus lavale tema ise - härra Ruslan - hetkel vast ehk kõige kuulsam ukrainlane Eestis. Ja tema juba oskas tuju üleval hoida nii õpilastega suheldes kui pärast õpilaste etteasteid oma laule ja pillilugusid esitades.

Paljud peole saabunud ukrainlased olid rahvariietes ja seda üsna iseenesestmõistetavalt, sest on ju 16. mai ukrainlaste tähtis püha - rahvusvaheline võšõvanka päev. Seda päeva peetakse igal aastal maikuu kolmandal neljapäeval. Selle päeva fookuses on Ukraina kultuuripärandisse kuuluv eriline tikand. Võšõvanka päeval kantakse etnilisi tikitud rõivaid ja see on üheks väljundiks tuua tähelepanu keskmesse Ukraina rahvapärase traditsiooni alalhoidmine.

Õpilased astusid üles laulude, muusikapalade, luulekavade ja ka näidendiga. Oli väga tore tõdeda, et paljud etteasted olid nüüdseks juba eestikeelsed. Võeti üles ka mitmeid ühislaule.

Ruslan Trochynskyi tutvustas ennast, Ukraina rahvapille ja loomulikult laulis populaarseid Ukraina laule. Vahepeal kujunes see nagu soovikontserdiks, kui lapsed said ise laule tellida, mida soovisid kuulda. Kõik soovid said täidetud. Erilise, lausa harda, aga samal ajal võimsa tunde ja õhkkkonna saalis tekitas Ukraina hümni laulmine ürituse lõpus. Väikesed algklasside lapsed kuni täiskasvanuteni välja laulmas valju häälega oma riigi hümni, käed südametele surutud. Hümni taustaks mängis Ruslan Trochhynskyi tromboonil. Eestlastest publik ei saanud samal ajal muud teha, kui pisaraid pühkida.

Kõik esinejad said mälestuseks projekti logoga rinnamärgid. Tänati juhendajad, esinejaid, organisaatoreid ja Paikuse Kooli 8. klasside õpilasi, kes oma loovtöö raames peo kordaminekuks tegutsedes palju vaeva nägid.