Kahe rahvuslille mängud 15. märts õp Sirje Suurevälja

15. märtsil olid Pärnu linna koolides õppivad Ukraina õpilased taas oodatud Paikuse Kooli, et sel korral projekti Kahe rahvuslille mängud raames, mille esimene etapp sügisel oli mälumäng, lasta nüüd kõlada ukrainakeelsetel lauludel.

Esitusele tuli nii kauneid rahvalaule kui ka uuemat muusikat. Veel esitati klaveri- ja kitarripalu ja laule ilmestati ka tantsunumbritega. Alustuseks vaadati aula ekraanilt Eurovisioonil Ukrainale esimese võidu toonud Ruslana laulu. Vaheajal kinnitati keha ja suheldi vanade ja uute sõpradega. Üritust modereerisid meie kooli  8. ja 9. klasside nii eesti kui ukraina õpilased õpetaja Eve Tannebaumi juhendamisel.

Ürituse lõpus jagati kõigile välja Ukraina sõjahümniks kujunenud laulu Lodjapuuke sõnad eesti keeles. Selle laulu tõlkis meie keelde Leelo Tungal. Kui sõnad selged, laulsid Ukraina õpilased kaasa Lõõtsavägilaste poolt sisse lauldud esitusele, aga erilise emotsiooni tekitas ukrainakeelse variandi vaatamine ja kaasalaulmine. Lapsed laulsid hingematvalt kaunilt ja energiliselt, õpetajad pühkisid samal ajal pisaraid.

Enne ühislaulmist ja esinejatele ja nende juhendajatele tunnustuste jagamist koguneti veel kord üheskoos lava ette, et päevasündmus ja kokkutulnud inimesed ühispildile jäädvustada. Kes teab, millal ja kus tänased õpilased seda pilti vaadates meenutavad oma kooliaja mälestusi Eestist.

Kontserdil Ukraina õpilaste poolt hingestatult ja emotsionaalselt esitatud numbrid läksid sügavalt publiku südameisse. Tekkis mõte, et taoline uhke kontsert võiks jõuda ka laiema kuulajaskonna ette.

Projekti kolmas etapp, mille teemaks on etlus eesti keeles, saab toimuma maikuus. Oodatud on lühinäidendid, luulekavad või lihtsalt luuletused või proosapalad, mis ukraina õpilasi kõnetavad. Kindlasti põimime sinna ka taas muusikalisi etteasteid.

Külalisi majast ära saates jäid kõrvu sõnad Slava Ukraini!

Külalisi majast ära saates jäid kõrvu sõnad Slava Ukraini!